Blancpain - 8850-36B30-53B
8850-36B30-53B L-Evolution Réveil Grande Date 8 Jours Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8850-36B30-53B (aka: 8850-36B30-53B) |
| Name: | 8850-36B30-53B L-Evolution Réveil Grande Date 8 Jours Red Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-Evolution Grande Date 8 Jours is an automotive-inspired gentleman's wristwatch with big date at 6:00 and a power reserve of 8 days. Reference 8850-36B30-53B has a red gold case. The dial is partially open-worked.