Blancpain - 8866-1500-53B
8866-1500-53B L-Evolution Quantieme Complet 8 Jours White Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8866-1500-53B (aka: 8866-1500-53B) |
| Name: | 8866-1500-53B L-Evolution Quantieme Complet 8 Jours White Gold |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | Yes, 150 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The 2009 L-evolution Complete Calendar pairs the traditional complete calendar lay-out with a contemporary design and a healthy 192 hour power reserve courtesy of its caliber 66R9. The present version has a white gold case and is limited to 150 pieces.