Blancpain - 8885F-1203-52B
8885F-1203-52B L-Evolution Chronographe Flyback Super Trofeo
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8885F-1203-52B (aka: 8885F-1203-52B) |
| Name: | 8885F-1203-52B L-Evolution Chronographe Flyback Super Trofeo |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 600 units |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-Evolution Super Trofeo Chronographe Flyback was introduced in 2010 in honor of the participation of CEO Mark Hayek in the 2010 Lamborghini Blancpain Super Trofeo racing season. It features a case in titanium with carbon fiber bezel and lugs. The dial too is made of carbon fiber.