Blancpain - 8886F-1503-52B
8886F-1503-52B L-Evolution Chronographe Flyback a Rattrapante Grande Date White Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 8886F-1503-52B (aka: 8886F-1503-52B) |
| Name: | 8886F-1503-52B L-Evolution Chronographe Flyback a Rattrapante Grande Date White Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-Evolution Chronographe Flyback a Rattrapante Grande Date features a satin-brushed white gold case with a carbon fiber bezel, which holds the self-winding caliber 69F9 with flyback, split-seconds chronograph and big date. It is fitted with an alcantara strap with carbon fiber inserts.