Blancpain - 92322-34B39-55B
92322-34B39-55B L-Evolution Tourbillon Carrousel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | 92322-34B39-55B (aka: 92322-34B39-55B) |
| Name: | 92322-34B39-55B L-Evolution Tourbillon Carrousel |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.40 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
Introduced in 2015, the Blancpain L-Evolution Tourbillon Carrousel offers a decisively modern take on Blancpain's caliber 2322. Now dubbed 2322V2, the movement sports a different -angular, industrial- finish, to better match the sporty looks of the L-Evolution line. Reference 92322-34B39-55B has a platinum case measuring an impressive 47.4mm, while at 11.66mm the height is relatively modest.