Blancpain - R10-1103-53B
R10-1103-53B L-Evolution Automatique Grande Date Stainless Steel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | R10-1103-53B (aka: R10-1103-53B) |
| Name: | R10-1103-53B L-Evolution Automatique Grande Date Stainless Steel |
| Produced: | 2009 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-Evolution Automatique Grande Date features a satin-brushed stainless steel case of 43.5mm, which is paired with a carbon fiber dial. This watch is powered by the self-winding caliber 6950 with central seconds and big date.