Blancpain - R85F-1103-53B
R85F-1103-53B L-Evolution R Chronograph Flyback Grande Date
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | R85F-1103-53B (aka: R85F-1103-53B) |
| Name: | R85F-1103-53B L-Evolution R Chronograph Flyback Grande Date |
| Limited: | No |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-Evolution R Chronograph Flyback Grande Date reference R85F-1103-53B has a stainless steel case with bezel and back in ceramised titanium. It holds the self-winding caliber 68F5, which features a large date and flyback chronograph.