Blancpain - R85F-1203-52B
R85F-1203-52B L-Evolution R Chronograph Flyback Grande Date Carbon
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | L-Evolution |
| Reference: | R85F-1203-52B (aka: R85F-1203-52B) |
| Name: | R85F-1203-52B L-Evolution R Chronograph Flyback Grande Date Carbon |
| Limited: | Yes, 88 units |
| Case Material: | Carbon |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Blancpain L-Evolution R Chronograph Flyback Grande Date reference R85F-1203-52B is a limited edition of 88 pieces. It has titanium case fitted with a carbon fiber bezel, which holds the self-winding caliber 68F5, featuring a large date display and flyback chronograph.