Blancpain - 00225-3434-53B
00225-3434-53B Le Brassus Carrousel Volant Une Minute Platinum
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Le Brassus |
| Reference: | 00225-3434-53B (aka: 00225-3434-53B) |
| Name: | 00225-3434-53B Le Brassus Carrousel Volant Une Minute Platinum |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | Yes, 288 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
To the casual admirer, the ref. 00225-3434-53B Le Brassus 'Carrousel Volant Une Minute' probably seems like an impressive watch - its platinum case measures a generous 43.5mm and a quick glance reveals a mechanism reminiscent of a tourbillon - only, it's not. It is a carrousel mechanism and to the best of our knowledge, Blancpain is currently the only one using it.