Blancpain - 00235-3631-55B
00235-3631-55B Le Brassus Carrousel Repetition Minutes Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Le Brassus |
| Reference: | 00235-3631-55B (aka: 00235-3631-55B) |
| Name: | 00235-3631-55B Le Brassus Carrousel Repetition Minutes Red Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Le Brassus Carrousel Repetition Minutes pairs the emblematic Blancpain carrousel mechanism with a minute repeater complcation. The case, in red gold, measures 45mm across. The dial is white grand feu enamel.