Blancpain - 0233-3634-55B
0233-3634-55B Le Brassus Carrousel Repetition Minutes Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Le Brassus |
| Reference: | 0233-3634-55B (aka: 0233-3634-55B) |
| Name: | 0233-3634-55B Le Brassus Carrousel Repetition Minutes Red Gold |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Le Brassus Carrousel Repetition Minutes pairs the emblematic Blancpain carrousel mechanism with a minute repeater complcation. The case, in red gold, measures 45mm across. A limited edition of 10 pieces, the case is red gold while the dial is brushed white gold with red gold applied numerals.