Blancpain - 2322-3631-55B
2322-3631-55B Le Brassus Tourbillon Carrousel Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Le Brassus |
| Reference: | 2322-3631-55B (aka: 2322-3631-55B) |
| Name: | 2322-3631-55B Le Brassus Tourbillon Carrousel Red Gold |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.60 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain Le Brassus Tourbillon Carrousel is equipped with a flying tourbillon at 12 o’clock, a flying carrousel at 6 o’clock, and a date display at 3 o’clock. The case, in red gold for reference 2322-3631-55B, measures 44.6mm, at a relatively slender 11.94mm height. The dial ring is made of grand feu enamel in white.