Blancpain - 2358-3631-55B
2358-3631-55B Le Brassus Carrousel Répétition MInutes Chronographe Flyback Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Le Brassus |
| Reference: | 2358-3631-55B (aka: 2358-3631-55B) |
| Name: | 2358-3631-55B Le Brassus Carrousel Répétition MInutes Chronographe Flyback Red Gold |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
Introduced in 2013, the Blancpain Le Brassus Carrousel Répétition Minutes Chronographe Flyback features a self-winding movement with a one-minute flying carrousel, a minute repeater with cathedral gongs, and a fly-back chronograph - the movement enabling this consists of no less than 543 parts. The case measures 45mm across at a height of 17.8mm; the dial ring is done in white grand feu enamel.