Blancpain - 4225-3642-55B
4225-3642-55B Le Brassus Tourbillon Quantième Perpetuél 8 Jours Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Le Brassus |
| Reference: | 4225-3642-55B (aka: 4225-3642-55B) |
| Name: | 4225-3642-55B Le Brassus Tourbillon Quantième Perpetuél 8 Jours Red Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Blancpain Le Brassus Tourbillon Quantième Perpetuél 8 Jours reference 4225-3642-55B features a red gold case of 42mm, which houses the self-winding caliber 5625A with perpetual calendar and tourbillon. The dial is opaline.