Blancpain - 2041-12A30-64B
2041-12A30-64B Léman Réveil GMT Titanium / Red Gold / Black / Rubber
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Léman |
| Reference: | 2041-12A30-64B (aka: 2041-12A30-64B) |
| Name: | 2041-12A30-64B Léman Réveil GMT Titanium / Red Gold / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Blancpain Léman Réveil GMT features a self-winding movement with alarm, date, alarm and an adjustable 24-hour indicator. Contrary to many other alarm watches, the alarm can be set to the minute through the subdial at 3:00. Reference 2041-12A30-64B features a titanium case with red gold crowns & pusher. The dial is black and it is fitted with a rubber strap.