Blancpain - 2185F-1130-63
2185F-1130-63 Léman Chronograph Flyback Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Léman |
| Reference: | 2185F-1130-63 (aka: 2185F-1130-63) |
| Name: | 2185F-1130-63 Léman Chronograph Flyback Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Blancpain Léman Chronograph Flyback reference 2185F-1130-63 has a stainless steel case of 38mm, which houses the self-winding F185 movement. The black dial sports over-sized Arabic numerals.