Blancpain - 2850B-3630A-64B
2850B-3630A-64B Léman Grande Date Aqua Lung Red Gold / Black / Rubber
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Léman |
| Reference: | 2850B-3630A-64B (aka: 2850B-3630A-64B) |
| Name: | 2850B-3630A-64B Léman Grande Date Aqua Lung Red Gold / Black / Rubber |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Blancpain Léman Grande Date Aqua Lung reference 2850B-3630A-64B sports a satinized red gold case paired with a black dial with sunburst finish. It sports a big date at 6:00, courtesy of its self-winding caliber 6950.