Blancpain - 2885F-36B42-53B
2885F-36B42-53B Léman Chronographe Flyback Grande Date Red Gold / Opaline / Alligator
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Léman |
| Reference: | 2885F-36B42-53B (aka: 2885F-36B42-53B) |
| Name: | 2885F-36B42-53B Léman Chronographe Flyback Grande Date Red Gold / Opaline / Alligator |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
As indicated by its name, the Blancpain Léman Chronographe Flyback Grande Date pairs a flyback chronograph with a big date complication, courtesy of its self-winding caliber 69F8. Reference 2885F-36B42-53B has a satin-finished red gold case and a opaline dial. It is fitted with a rubber-backed alligator strap.