Blancpain - 2925-3642-53B
2925-3642-53B Léman Tourbillon Semainier Grande Date Red Gold / Opaline / Alligator
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Léman |
| Reference: | 2925-3642-53B (aka: 2925-3642-53B) |
| Name: | 2925-3642-53B Léman Tourbillon Semainier Grande Date Red Gold / Opaline / Alligator |
| Limited: | Yes, 188 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Blancpain Léman Tourbillon Semainier Grande Date, introduced in 2006, features a self-winding movement with tourbillon escapement and an unusual week number indicator - paired with the more common big date, day, and power reserve functions. Reference 2925-3630-53B has a red gold case and an opaline dial, fitted with an alligator strap lined with rubber. It is a limited edition of 188 pieces.