Blancpain - AC02-12B40-63B
AC02-12B40-63B Air Command Titanium / Blue
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Spécialités |
| Reference: | AC02-12B40-63B (aka: AC02-12B40-63B) |
| Name: | AC02-12B40-63B Air Command Titanium / Blue |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 500 units |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 60-0 (Pilot) |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Blancpain Air Command AC02-12B40-63B was introduced in 2022. Its design is based on a watch developed for -though not necessarily used by- the United States Air Force. This Blancpain Air Command has a Titanium case of 42.4mm paired with a Blue dial.