Blancpain - 00888-3431-55B
00888-3431-55B Villeret Calendrier Chinois Traditionnel Platinum / White
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 00888-3431-55B (aka: 00888-3431-55B) |
| Name: | 00888-3431-55B Villeret Calendrier Chinois Traditionnel Platinum / White |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | Yes, 20 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Calendrier Chinois Traditionnel was introduced in 2013 as the first ever mechanical wristwatch to be fitted with a traditional Chinese calendar. It is powered by the self-winding caliber 3638, which needs some 463 parts in order to accomplish this feat. Reference 00888-3431-55B has a platinum case and a white enamel dial. It is limited to 20 pieces a year.