Blancpain - 0151-3631
0151-3631 Villeret Montre de Poche Demi-Savonette
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Hunter |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Proprietary |
Description
The Blancpain Villeret reference 0151-3631 is a pocket watch. It is powered by the hand-wound, hand-decorated caliber 151B, which is housed in a red gold case. It features a cambered grand feu white enamel dial.