Blancpain - 6025-1942-55B
6025-1942-55B Villeret Tourbillon 8 Jours White Gold / Opaline / Diamond
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6025-1942-55B (aka: 6025-1942-55B) |
| Name: | 6025-1942-55B Villeret Tourbillon 8 Jours White Gold / Opaline / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Tourbillon 8 Jours has a case of 37.5mm, which houses the self-winding caliber 25, which features a power reserve of 8 days (indicated at 6:00), a pointer date display and a tourbillon escapement. Reference 6025-1542-55B has a white gold case with a diamond-set bezel and an opaline dial.