Blancpain - 6025AS-3430-55
6025AS-3430-55 Villeret Tourbillon Squelette 8 Jours White Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6025AS-3430-55 (aka: 6025AS-3430-55) |
| Name: | 6025AS-3430-55 Villeret Tourbillon Squelette 8 Jours White Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Tourbillon Squelette features an open-worked dial and a partially skeletonized version of the self-winding caliber 25 - one of Blancpain's emblematic movements, featuring a tourbillon escapement and boasting a power reserve of 8 days. Reference 6025AS-3430-55 has a white gold case.