Blancpain - 6033-3642-55
6033-3642-55 Villeret Tourbillon Minute Repeater Automata Red Gold / Opaline
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6033-3642-55 (aka: 6033-3642-55) |
| Name: | 6033-3642-55 Villeret Tourbillon Minute Repeater Automata Red Gold / Opaline |
| Produced: | 1993 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Tourbillon 'Pièce Unique' is an understated wristwatch that features a cathedral gong minute repeater, and an 'automata' scene visible from the back - mechanical figures that move when the repeater is engaged, often in a sexual setting. The 'Pièce Unique' on its dial refers to the fact that each of these scenes is unique. Reference 6033-1542-55 has a white gold case and a white 'opaline' dial.