Blancpain - 6057-3642-53B
6057-3642-53B Villeret Quantième Perpétuel Red Gold / Opaline
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6057-3642-53B (aka: 6057-3642-53B) |
| Name: | 6057-3642-53B Villeret Quantième Perpétuel Red Gold / Opaline |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Quantième Perpétuel is a self-winding wristwatch with a perpetual calendar and moon phase display, housed in a case of 38mm. Reference 6057-3642-53B has a red gold case and a 'opaline' white dial.