Blancpain - 6102-3642-55A
6102-3642-55A Villeret Ultraplate Automatique Ladies Red Gold / Opaline
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6102-3642-55A (aka: 6102-3642-55A) |
| Name: | 6102-3642-55A Villeret Ultraplate Automatique Ladies Red Gold / Opaline |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Ultraplate Ladies is a ladies wristwatch with a 29mm case that's powered by an extra-thin self-winding caliber 953. Reference 6102-3642-55A has a red gold case and an off-white 'opaline' dial.