Blancpain - 6223-3642-55
6223-3642-55 Villeret Ultraplate Automatique Red Gold / White
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6223-3642-55 (aka: 6223-3642-55) |
| Name: | 6223-3642-55 Villeret Ultraplate Automatique Red Gold / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Ultraplate is a gentleman's wristwatch with a diameter of 38mm, powered by an extra-thin self-winding movement in the form of caliber 1150. Reference 6223-3642-55 has a red gold case and a white dial.