Blancpain - 6223C-1529-55A
6223C-1529-55A Villeret Ultraplate Automatique White Gold / Flinqué
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6223C-1529-55A (aka: 6223C-1529-55A) |
| Name: | 6223C-1529-55A Villeret Ultraplate Automatique White Gold / Flinqué |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Ultraplate is a gentleman's wristwatch with a diameter of 38mm, powered by an extra-thin self-winding movement in the form of caliber 1150. Reference 6223C-1529-55A has a white gold case and an unusual blue dial with a guilloché geometrical pattern.