Blancpain - 6263-3642-55
6263-3642-55 Villeret Quantième Complet Red Gold / White
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6263-3642-55 (aka: 6263-3642-55) |
| Name: | 6263-3642-55 Villeret Quantième Complet Red Gold / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.60 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Villeret Quantième Complet is a gentleman's wristwatch with a 'full' or 'triple' calendar, displaying the day, date, and month in a traditional lay-out. Day and month are shown trough apertures at 12, while the date is indicated through a center-mounted hand. In addition, a moonphase is found at 6:00. Reference 6263-3642-55 has a red gold case and a white dial.