Blancpain - 6606A-1127-MMB
6606A-1127-MMB Villeret Ultraplate Power Reserve Date Stainless Steel / White / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6606A-1127-MMB (aka: 6606A-1127-MMB) |
| Name: | 6606A-1127-MMB Villeret Ultraplate Power Reserve Date Stainless Steel / White / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Ultraplate with caliber 11C5 is a hand-wound gentleman's watch with a diameter of 40mm, displaying the hours, minutes, small seconds, power reserve and date. Reference 6606A-1127-MMB has a stainless steel case and a white dial. It is fitted with stainless steel 'Mille Mailles' bracelet.