Blancpain - 6612-3433-63AB
6612-3433-63AB Villeret 8 Jours Manuelle Platinum / Unique Piece / Wave
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6612-3433-63AB (aka: 6612-3433-63AB) |
| Name: | 6612-3433-63AB Villeret 8 Jours Manuelle Platinum / Unique Piece / Wave |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 13R4A-powered Villeret 8 Jours Manuelle serves as the base for a series of unique pieces. The watch pictured here has a silver-toned obsidian dial with a hand-decorated and hand-engraved gold wave, finished with rokushō lacquer.