Blancpain - 6612-3633-63B
6612-3633-63B Villeret 8 Jours Manuelle Red Gold / Unique Piece / Cherry Blossom
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6612-3633-63B (aka: 6612-3633-63B) |
| Name: | 6612-3633-63B Villeret 8 Jours Manuelle Red Gold / Unique Piece / Cherry Blossom |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 13R4A-powered Villeret 8 Jours Manuelle serves as the base for a series of unique pieces. The watch pictured here has a red gold dial adorned with onyx, with a cherry blossom motif in champlevé enamel.