Blancpain - 6613-3631-55B
6613-3631-55B Villeret 8 Jours Manuelle Red Gold / Enamel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6613-3631-55B (aka: 6613-3631-55B) |
| Name: | 6613-3631-55B Villeret 8 Jours Manuelle Red Gold / Enamel |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 275 units |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Villeret 8 Jours Manuelle reference 6613-3631-55B has a red gold case of 42mm and a cambered grand feu enamel dial. It is powered by the hand-wound caliber 13R0 with 8 days power reserve.