Blancpain - 6614-3637-55B
6614-3637-55B Villeret 8 Jours Manuelle Red Gold / Black Enamel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6614-3637-55B (aka: 6614-3637-55B) |
| Name: | 6614-3637-55B Villeret 8 Jours Manuelle Red Gold / Black Enamel |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Villeret 8 Jours Manuelle reference 6614-3637-55B has a red gold case of 42mm and a cambered black grand feu enamel dial. This watch is powered by the hand-wound caliber 13R1 with 8 days power reserve.