Blancpain - 6615B-3612-55B
6615B-3612-55B Villeret Manuelle Piece Unique Damasquinée Snake
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6615B-3612-55B (aka: 6615B-3612-55B) |
| Name: | 6615B-3612-55B Villeret Manuelle Piece Unique Damasquinée Snake |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 45.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Villeret hand-wound with caliber 15B features as the backdrop for a series of watches with unique handcrafted dials, highlighting the artistic abilities of Blancpain. The case measures a generous 45mm, leaving ample room for the artwork to shine bright. The present variation of reference 6615B-3612-55B features a hand-decorated and engraved 18ct red gold-damascened titanium dial depicting a snake.