Blancpain - 6616-1527-55B
6616-1527-55B Villeret Mouvement Inversé White
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6616-1527-55B (aka: 6616-1527-55B) |
| Name: | 6616-1527-55B Villeret Mouvement Inversé White |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 1 unit |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Mouvement Inversé was introduced in 2012. It features an reversed movement design, with the bridges and balance wheel being visible on the dial side. Said bridges are inlaid with ceramic material or diamonds depending on the version. Reference 6616-1527-55B features a white gold case and a movement inlaid with white ceramics.