Blancpain - 66228-3642-MMB
66228-3642-MMB Villeret Carrousel Volant Une Minute Red Gold / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 66228-3642-MMB (aka: 66228-3642-MMB) |
| Name: | 66228-3642-MMB Villeret Carrousel Volant Une Minute Red Gold / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Carrousel Volant reference 66228-3642-MMB features a red gold case and a silver/ opaline dial with guilloche finish. It is powered by the self-winding caliber 228, which features a 1-minute carrousel visible through the dial at 12:00. It is fitted with a red gold bracelet.