Blancpain - 6622L-3631-55B
6622L-3631-55B Villeret Carrousel Phase de Lune Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6622L-3631-55B (aka: 6622L-3631-55B) |
| Name: | 6622L-3631-55B Villeret Carrousel Phase de Lune Red Gold |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced at BaselWorld 2014, the Blancpain Villeret Carrousel Phase de Lune pairs two of the brand's emblematic complications: the moonphase and the [flying] carrousel, housed in the signature double-stepped Villeret case. Reference 6622L-3631-55B has a red gold case paired with a grand feu enamel dial.