Blancpain - 66240-3431-55B
66240-3431-55B Villeret Tourbillon Volant Une Minute 12 Jours Platinum
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 66240-3431-55B (aka: 66240-3431-55B) |
| Name: | 66240-3431-55B Villeret Tourbillon Volant Une Minute 12 Jours Platinum |
| Limited: | Yes, 188 units |
| Case Material: | Platinum |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Tourbillon Volant Une Minute 12 Jours reference 66240-3431-55B is a limited edition of 188 pieces featuring a platinum case and a grand feu enamel dial. It is powered by the self-winding caliber 242, which has a power reserve of 12 days and a flying tourbillon at 12:00.