Blancpain - 6630-3631-55B
6630-3631-55B Villeret 8 Jours Red Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6630-3631-55B (aka: 6630-3631-55B) |
| Name: | 6630-3631-55B Villeret 8 Jours Red Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret 8 Jours is a gentleman's wristwatch powered by caliber 1335, which provides it with a power reserve of 8 days. The case, in the stepped Villeret-style, measures 42mm across. Reference 6630-3631-55B has a case in white gold, paired with a white dial in grand feu enamel.