Blancpain - 6633-1900-55B
6633-1900-55B Villeret Squelette 8 Jours White Gold / Diamond
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6633-1900-55B (aka: 6633-1900-55B) |
| Name: | 6633-1900-55B Villeret Squelette 8 Jours White Gold / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Skeleton |
|---|---|
| Dial Indexes: | None |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Squelette 8 Jours was introduced in 2012. At the heart is the hand-decorated and skeletonized caliber 1333SQ, which is housed in a case of 38mm in the signature stepped Villeret-style. Reference 6633-1900-55B has a white gold case with a diamond-set bezel. The skeletonized bridges are set with diamonds as well. It is fitted with an alligator strap.