Blancpain - 6635-1542-55B
6635-1542-55B Villeret Répétition Minutes Automatique White Gold
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6635-1542-55B (aka: 6635-1542-55B) |
| Name: | 6635-1542-55B Villeret Répétition Minutes Automatique White Gold |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Minute Repeater is a traditional gentleman's wristwatch powered by the self-winding caliber 35, which is an extra-thin movement with minute repeater. The original (34mm) was introduced in the late eighties; this updated 40mm version was introduced in 2012. Reference 6635-1542-55B has a white gold case and a frosted opalin dial.