Blancpain - 6639-3437-55B
6639-3437-55B Villeret Quantieme Complet 8 Jours White Gold / Black Enamel
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6639-3437-55B (aka: 6639-3437-55B) |
| Name: | 6639-3437-55B Villeret Quantieme Complet 8 Jours White Gold / Black Enamel |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 2010 Villeret Quantieme Complet 8 Jours pairs a traditional full-calendar display with a contemporary 8 days power reserve. This version has a white gold case and a black 'grand feu' enamel dial. It is a limited edition of 75 pieces.