Blancpain - 6639-3637-MMB
6639-3637-MMB Villeret Quantieme Complet 8 Jours Red Gold / Black Enamel / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6639-3637-MMB (aka: 6639-3637-MMB) |
| Name: | 6639-3637-MMB Villeret Quantieme Complet 8 Jours Red Gold / Black Enamel / Bracelet |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The 2010 Villeret Quantieme Complet 8 Jours pairs a traditional full-calendar display with a contemporary 8 days power reserve. This version has a red gold case and a black 'grand feu' enamel dial and a 'Mille Mailles' bracelet.