Blancpain - 6639-3642-MMB
6639-3642-MMB Villeret Quantieme Complet 8 Jours Red Gold / White / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6639-3642-MMB (aka: 6639-3642-MMB) |
| Name: | 6639-3642-MMB Villeret Quantieme Complet 8 Jours Red Gold / White / Bracelet |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 23.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
With the Villeret Quantième Complet 8 Jours, Blancpain paired its traditional triple date calendar with a modern and convenient 8 days of power reserve - and of course, the signature Blancpain moonphase. Reference 6639-3642-MMB has a red gold case and an opaline white dial. It is fitted with a red gold Mille Mailles bracelet.