Blancpain - 6640-3642-MMB
6640-3642-MMB Villeret Réveil GMT Red Gold / Opalin / Bracelet
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6640-3642-MMB (aka: 6640-3642-MMB) |
| Name: | 6640-3642-MMB Villeret Réveil GMT Red Gold / Opalin / Bracelet |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.30 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Réveil GMT was introduced in 2014. Aimed at savvy and frequent travellers, it pairs a second time zone with an alarm complication. The case, with the signature stepped bezel, measures 40.30mm across at a height of 12.10mm. Reference 6640-3642-MMB has a red gold case and a guilloché opalin dial. It is fitted with a red gold 'Mille Mailles' bracelet.