Blancpain - 6651-2987-55B
6651-2987-55B Villeret Ultraplate Automatique 40mm Red Gold / Opalin / Diamond
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6651-2987-55B (aka: 6651-2987-55B) |
| Name: | 6651-2987-55B Villeret Ultraplate Automatique 40mm Red Gold / Opalin / Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Ultraplate is a classical gentleman's wristwatch with a diameter of 40mm, powered by an extra-thin self-winding movement in the form of caliber 1151. Reference 6651-2987-55B has a red gold case with diamond-set bezel. The opalin dial features diamond-set markers.