Blancpain - 6653Q-3642-55B
6653Q-3642-55B Villeret Ultraplate Quantième Seconde Rétrograde Red Gold / Opalin
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6653Q-3642-55B (aka: 6653Q-3642-55B) |
| Name: | 6653Q-3642-55B Villeret Ultraplate Quantième Seconde Rétrograde Red Gold / Opalin |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Blancpain Villeret Ultraplate Seconde Rétrograde is an extra-thin gentleman's watch. A subtle twist is given to the traditional and discrete look in the form of a retrograde small [30] seconds hand and the center-mounted pointer date. Reference 6653Q-3642-55B has a red gold case and a opalin white dial.