Blancpain - 6654-1529-55B
6654-1529-55B Villeret Quantième Complet 40mm White Gold / Flinqué
| Brand: | Blancpain |
|---|---|
| Family: | Villeret |
| Reference: | 6654-1529-55B (aka: 6654-1529-55B) |
| Name: | 6654-1529-55B Villeret Quantième Complet 40mm White Gold / Flinqué |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Quantième Complet -a.k.a. Triple or Full Calendar- is a signature set of complications for Blancpain, especially in combination with the humanoid moon on the moonphase disc. In the present configuration, it is presented in a contemporary 40mm case. Reference 6654-1529-55B has a white gold case and a blue flinqué dial.